abbyeilish
abbyeilish abbyeilish
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

A uniform costs $42 for the sweater and $29 for the slacks. Write two equivalent expressions for the total cost of six
uniforms. Then find the cost.

Respuesta :

jvy2006
jvy2006 jvy2006
  • 16-01-2020

Answer:

6(42+29),6(42)+6(29);$426

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
Sin42cos17-cos42sin17
What is 16 divided by 1/4
What is 16 divided by 1/4
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
Could an organism survive without one of its organs
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Why is american dream is not worth pursuing ?
why did the United States avoid involvement in World War II until December 1941?
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero.