fenomaramaaperaamo24 fenomaramaaperaamo24
  • 11-02-2020
  • Mathematics
contestada

You are purchasing a loaf of bread for $2.16, a box of cereal for $3.25, and 2 cans of soup for $.42 each. Write an expression to find the total cost. Then evaluate your expression.​

Respuesta :

grantboone03
grantboone03 grantboone03
  • 11-02-2020

Answer:

just add them all together

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Adversity has the effect of eliciting talents which in prosperous circumstances would have lain dormant. True or false?.
The security of rsa relies on the fact: it is computationally hard to factor a large integer. a. true b. false
The volume in cubic feet of a CD holder can be expressed as V(x)=-x³-x²+6 x , or, when factored, as the product of its three dimensions. The depth is expresse
A researcher experimented with adhesives and glues to find new and stronger adhesives. In 1968, he discovered an adhesive that was very weak rather than strong.
Write an explicit formula for each geometric sequence. Then find the first three terms.a₁ =3, r= 3/2
In this lesson, we discussed the environmental challenges that the United States and Canada face. Both countries are seeking solutions to issues such as polluti
Can a supplier fill in sections on a dea form 222 that have been omitted by the purchaser?
Imagine that you are standing at the center of a giant bowl of gelatin. What type of wave will you make across the top of the gelatin if you jump up and down? E
Can you please help me with this thank you
Use the following items to determine the total assets, total liabilities, net worth, total cash inflows, and total cash outflows. Rent for the month Spending fo