yramirez1 yramirez1
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Joes peanut butter cost $3.50 per pound. The store brand costs 23 cents per ounce. Which is a better deal?

Respuesta :

cormyawise223
cormyawise223 cormyawise223
  • 13-04-2020
The first one is a better deal. If he buys the store brand he will pay 18 cents more than the one he regularly buys.
Answer Link

Otras preguntas

describe the conditions that make a rainforest a good place for many living things
Fill in the blank. In 1955 a group of army generals.......... Argentinian president Juan Peron in a military take-over. - ambulatory - obstinate - subsist -
What is the total number of students at Audubon high school and rivers elementary
Which is a consequence of ethnic rivalries in African nations in recent years? widespread civil conflict the UN's complete withdrawal from Africa rapid industri
create a word problem that involves speed
What was the ultimate result of the Final Solution? A) Large numbers of people were forced to immigrate. B) Jewish businesses were closed in Germany. C) Russia
Please help! Which of the following is a true statement? Socialist like Adam Smith believed the competition typical of capitalism was wasteful Capitalists like
write .632 into to other forms
Which Norse God was considered the father of all the others?
In three (3) sentences, explain the function of a vacuole in plant cells.