BeniR27 BeniR27
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

if 5 pounds of apples cost 12.50 how much does each pound cost?

Respuesta :

ajaksmith0
ajaksmith0 ajaksmith0
  • 17-04-2020

Answer:

$2.5 or $2.50 each pound

Step-by-step explanation:

you're welcome

Answer Link

Otras preguntas

Directions: Select Fact if the sentence is a fact, Opinion if it's an opinion, or Fact and opinion if it is a blend of both. The book most frequently stolen fro
The surface area of a cube is 216 cm3. What is the volume of the same cube?
In their ________ roles, managers interact with people inside their work units; while solving problems is part of their ________ roles.
Learning task 1: Conduct a survey of the favorite fruit of your classmates and/or friends 10 boys and 10 girls by sending a message on messenger or sms use the
can somebody help me? anybody know the answer
Which two types of insurance are optional? A. Auto and health insurance B. Auto and homeowners insurance O C. Life and auto insurance D. Health and life insuran
120 students are surveyed and 15% of them are interrested in a career in information technology what is the total number of students interrested in this career
2 1/2 x 2 1/4 Multiply, write the answer as a mixed number in the simplest form.
someone please help with art​
Part E Using the dimensions from part D, find the area of each simple shape. Do this for all your decompositions (sets of shapes).