martinezrosie20 martinezrosie20
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

I've found each day our family drinks 2/15 gallons of milk. A gallon costs $2.73. How much will I spend on milk in 60 days?

Respuesta :

lizbethlorenzo05
lizbethlorenzo05 lizbethlorenzo05
  • 15-04-2020

Answer: $21.84

Step-by-step explanation: (2/15)60 = 8days

8(2.73) = $21.84

Answer Link
ab45
ab45 ab45
  • 15-04-2020

Answer:

$21.84

Step-by-step explanation:

In 60 days, the family would drink 8 gallons of milk. (2/15 times 60)

8 ×2.73= 21.84.

In 60 days, the family would spend $21.84 on milk.

Answer Link

Otras preguntas

Point C and D represents the location of two parks on a map. Find the distance between the parks if each unit is equal to 25 miles. Round answer to the nearest
If y varies directly as​ x, and y=8 when x=3​, find y when x=15.
On September 30 the bank statement of Fine Company showed a balance of $7,800. The following information was revealed by comparing the bank statement to the cas
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT!! Explain how literary allusions develop theme.
A Shop sells two different bags of rice . Rice A 500 g plus 25% extra free rice . Rice B 750 g plus 1/5 extra free rice . Which bag gives you more free rice ?
Find the measure of X
Find the value of x.
I need help with this ASAP! Please help me, thank you. Please answer these questions. Use the time zone map. 1)Daniel and Jody are flying to Massachusetts for a
What is the surface area? 22 yd 25 yd 17 yd
Choose the correct answer in the following statements about financial and real assets. a. Toyota takes out a bank loan to finance the construction of a new fac