amaliamariee101
amaliamariee101 amaliamariee101
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Arnold rides the subway 20 times a month to work for $2.50 a day a monthly pass cost $45.25. How much could he save by buying the pass?

Respuesta :

swisheep swisheep
  • 12-05-2020

Answer:

He would save $4.75.

Step-by-step explanation:

Without the pass,

In a month, Arnold has to spend: $2.50 x 20 = $50

With the pass,

In a month, Arnold has to spend: $45.25

So, Arnold may save: $50 - $45.25 = $4.75 if he has a monthly pass.

Answer Link
lulubury05
lulubury05 lulubury05
  • 12-05-2020
4.75$

you have to multiply the daily amount by the times a month he rides it and then subtract it by 45.25
Answer Link

Otras preguntas

No soy activa. a. Watching movies. b. Playing sports.
Correct answer gets brainliest
What is the relationship between education and fertility rates in a human population?
A gallon of moo milk cost 5.12 what is the price in dollars of an 8 ounce glass of moo milk? There are 128 ounces in 1 gallon
When a warm air mass is trapped between two cooler air masses, it is called a/an A.warm front B.cold front C.occluded front D.stationary front
if you were a solider in the Union Army, in what way were your spiritual needs addressed?
ASAP help and explain plz
Find the maximum and minimum values of f(x,y)=9x^2+10y^2
Why was the south against tariffs
If a galaxy has a radial velocity of 350 km/s, and H is 70 km/s/Mpc, then the distance to the galaxy equals: A.) 24,500 Mpc B.) 5 Mpc C.) 280 Mpc D.) 0.2 Mpc