contestada

PLEASE HELP OFFERING 20 POINTS AND WILL MARK YOU AS BRAINLY
During the month of March, Rexelegg purchased 25,000 pounds of flour at $2 per pound. At the end of March, Rexelegg found that it had an unfavorable materials price variance of $750. The standard cost per pound must be:
a. $0.71.
b. $0.80.
c. $0.60.
d. $1.97.

Respuesta :

Answer:

The answer is d

Explanation:

PV=(AP-SP) x AQ

500u=(1-x) x 10,000

500u=10,000x

x=$0.05

SP=1-0.05

=$0.95

Hope this helps! have a great day!