nchillous2014 nchillous2014
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

If one gallon of milk costs 3.35, how much would 12 quarts of milk cost

Respuesta :

victoriaisthebest4
victoriaisthebest4 victoriaisthebest4
  • 15-05-2020

Answer:

10.05 for 12 quarts

Step-by-step explanation:

Answer Link
ar906274
ar906274 ar906274
  • 15-05-2020
The answers is 10.05 since there is 4 quarts in one gallon. 12 quarts equal 3 gallons, so you must multiply (3.35*3).
Answer Link

Otras preguntas

Located on the Iberian Peninsula • Portugal is to the west • The Pyrenees Mountains are to the northeast • Was a leader in the colonization of the "New World" i
Simplify the expression 6x+12y+5+2y+8 what is the coefficient of y and what is the constant
A rift valley can form where two continental plates are a. moving apart b. colliding
What is the difference between a command economy and a traditional economy?
what is 0.5 to the third power
Which statement about Romanticism in the arts is true? a. Romantic art adopted the Neoclassical traits of order and balance. b. Romantic art captured the power
Which source would be the best choice to support a research paper on the evolution of baseball in the United States?
A small settlement formed along the Nile River following the Neolithic Revolution. As the settlement grew, it developed complex social institutions and advanced
What are the 4 stages of mitosis ?
for a class trip, the teachers would like to have one adult for every 10 students. There are 190 students on the trip. How many adults should go on the trip