rinaldomazzella
rinaldomazzella rinaldomazzella
  • 13-08-2020
  • Mathematics
contestada

Please help! ASAP!!! C:

Please help ASAP C class=

Respuesta :

wildberries14
wildberries14 wildberries14
  • 13-08-2020

Answer:

Equation: 5.88/3=p-0.75

The original price for apples was $1.21

Step-by-step explanation:

Equation explanation:

$5.88 divided by 3 pounds of apples = the original price per pound - the $0.75 increase in price

$5.88 for 3 pounds of apples

we divide 5.88 by 3 to see how much money it was per pound

5.88/3=1.96

subtract 1.96 from the price increase of .75

1.96-.75=1.21

Answer Link

Otras preguntas

Diane sent 25 invitations to her birthday party is 1/6 of the invitations were for her family about how many invitations were for her family
Which of the following was NOT a factor that improved health in the late nineteenth century? a. improved diet and nutrition b. better housing c. child labor
How do you solve this inequality? 200-15d<80
Is the water in the us different than the water in Europe?
A _________________ is developed through the scientific method, and it can be modified or improved upon. It may be represented by a model. As seen here, three d
pproximately _____ of Oklahoma’s land is covered by forests. A. 1/5 B. 1/3 C. 1/2 D. 1/8
What part of a check is the LEAST important?
What is the volume of 70.0 g of ether if the density of isether 0.70 g/mL
what times 5.25 equals 12
protection of freedom of press