A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent? $0.29 $0.34 $2.93 $3.41

Respuesta :

Answer: Choice A) 0.29 dollars

Work Shown:

16 ounces = 4.69 dollars

16/16 ounces = 4.69/16 dollars .... divide both sides by 16

1 ounce = 0.293125 dollars

1 ounce = 0.29 dollars .... rounding to the nearest cent

316910

Answer:

A i got it right in edge

Step-by-step explanation: