rano1 rano1
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

6 pens is $2.40 what is the cost of one

Respuesta :

devyanipatel92
devyanipatel92 devyanipatel92
  • 12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle gzelle
  • 12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link

Otras preguntas

36,000 people ride the city bus every day. On average, about how many people ride the bus each hour?
which city would most likely be an epicenter of an earthquake San Francisco California was Saint Paul Minnesota explain your answer
name three ways that colonists protested the tax laws passed by parliament
An aquarium on sale is 59.50. If this represents a 15% discount from the original price what is the original price to the nearest cent?
Which phrase best defines “summary”?
What is true about European ambitions in the Americas after 1600?
3 types of spheres of the earth and activities that occur in each
A college freshman started the year with $4000 in spending money and after three months, she has $2800 left. Assume that she will continue to spend her money at
Which principal part is this verb form? gave a. past participle b. present participle c. past d. present
A band leader randomly selects 2 students out of 80 band members. If you and your brother are both band members. What is the probability that you are both selec