delacruz17 delacruz17
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost
$1.56, what is the unit price per egg?

Respuesta :

travoris0124
travoris0124 travoris0124
  • 14-09-2020
The unit price per egg is $0.13



Explanation: When you divide the $1.56 by the dozen which is 12 you get $0.13 as the unit price
Answer Link

Otras preguntas

how do you work out 18 divided by minus 3
What did the Compromise of 1850 propose?
What is 645000 rounded to the nearest thousand
2c-5=c+4 what is the answer
what is 2 hours and 18 minutes as a decimal?
Please Graph 4x + 6y = 12 step by step
What is responsible for changing liquid water into water vapor?
how do you round to the nearest whole number? 3.1
What does las uñas mean in spanish?
What two simpler problems can you use to find 9 x 38