losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

If a company is using the accrual basis accounting method, when should it record its earned revenue? a. when cash is received, even though services may be rende
Which of the following is a healthy fat?
Mental illness is the second leading cause of disability in the united states. a. True b. False
Why did tensions between the united states and Soviet union become so great after ww11
PLEASE HELP THANKS!!! The surface area of the prism is ______ square units. All measurements in the image below are in units. (Input whole number only.) A trian
what's the reciprocal of 4/11
How do you solve? 2z - 2z(1 + 3) = 48
The difference between two positive integers is 44. if the smaller is added to the square of the larger, the sum is 376376. find the integers.
How do I demonstrate that there is only one value of x (between 0 and 2pi) that verifies cosx=3/5 and sinx=4/5
Find the value of x. (1 point) A.40 B.50 C.80 D.60