marelyc91 marelyc91
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $29.88. How much would it cost if u were to buy 6 bags?

Respuesta :

jimbobtoe jimbobtoe
  • 13-10-2020

Answer:

44.82

Step-by-step explanation:

29.88 divided by 4 is 7.47 times 6 is 44.82

Answer Link
mohammadkilani966
mohammadkilani966 mohammadkilani966
  • 13-10-2020

Answer:

44.82$

Step-by-step explanation:

4:29.88

6:x

4x=179.28

x=44.82$

Answer Link

Otras preguntas

the number cubes the Fifth grade math classes use are packed into a box. when the box is full, it has 5 rows of 4 cubes with 6 layers of cubes. Mrs. Benson sees
What is the capital of cuba?
which word is a synonym for disarray
3 equivalent ratios to 8 over 10
Definition of crest in science
The chief purpose of congressional committees is to?
What is the complete subject in the following sentence? Marta and her younger brother planned a party for their parents’ anniversary. Marta their parents’ ann
The Articles of Union __________. a.gave Oliver Cromwell the role of Lord Protector b.established one government for England and Scotland c.offered the monarchy
Tito bought a baseball card for $24.00 and sold it for $37.00. what is the percent of increase rounded to the nearest tenth? a. 35.1% b. 54.2% c. 64.9% d. 5
How did the huang rivers nickname, river of sorrows, reflect its impact on early Chinese civilization