alexanderhollingswor alexanderhollingswor
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If Ayden spent $2.80 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 13-10-2020

Answer:

4 oranges.

Step-by-step explanation:

First, you find the unit rate of cost per orange, which is $0.70, then divide that by $2.80.

Answer Link

Otras preguntas

-3c=15 c = __ help plz
According to King’s purpose of horror writing, how did Irving achieve the purpose of a horror story?
Movement of a stationary object definition
Which Athenian admiral won a great victory at the Battle of Salamis? A. Themistocles B. Darius C. Leonidas D. Xerxes
what is 2 divided by 1/4
Ben has $10 to spend on dinner. He can have a pizza delivered, drive to a burger place, or go to the grocery store to get ingredients for a fresh salad. In the
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
What is the value of x? A. 2_/3 B. 4_/4 C. 4 D. 6
Round 22.5240 to the nearest thousandth
Suppose the algorithms used to implement the operations at layer k is changed. how does this impact services at layers k-1 and k 1