12nevaehscantlebury
12nevaehscantlebury 12nevaehscantlebury
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Clark purchased a box of pencils.
The purchase price was $1.80 for 12
pencils. How much did she pay for
each pencil?

Respuesta :

harmonyanderson1 harmonyanderson1
  • 14-10-2020

Answer:

0.15 cents

Step-by-step explanation:

1.80 (price) divided by 12 (amount) = 0.15 cents per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Which word from the excerpt is a domain word
Which of the following is good practice for effective communication? asking for feedback thinking of a response while someone is talking giving as lengthy an ex
Which parts of the treaty would not leave Germany in “a place of equality”? Check all of the boxes that apply. paying war reparations accepting blame for the wa
which statement is a claim of fact
Find the x-intercept and y-intercept of -x+2y=8
In a few sentences, describe why abstinence is the best choice to prevent the consequences of sexual activity
Humans use ________ to ensure desired traits are passed onto the next generation of organisms. A. natural breeding B. artificial selection C. selective insemi
Who was a member of the Second Continental Congress
Interview experience is packed with positive results, regardless of the outcome. Choose the positive aspects of interviewing
A 10kg sphere hits a stationary 8kg sphere. After the collision the 8kg sphere moves off in the positive direction at 4m/s. If the 10kg sphere was originally mo