sreelekshmigs2001 sreelekshmigs2001
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

the price of 41gram apple is 10.25 rupees.then how many rupees for 1 kg apple​

Respuesta :

Meadi50
Meadi50 Meadi50
  • 14-10-2020

Answer:

Rs. 250

Step-by-step explanation:

The price of 41 g. apple is Rs 10.25

The price of 1 g. apple is Rs 10.25/41, = Rs 0.25

The price of 1 Kg (1000 g.) is 0.25 x 1000 = Rs 250

Answer Link

Otras preguntas

after filling her gas tank, katie drove 159.75 miles. after the ride. she filled her tank again with 7.1 gallons of gas. on average, how many miles per gallon d
Give the slope of y + 2 = 3(x – 7) and a point on the line.
what would happen if you didnt sit on a jury
In which sentence does the word sunny have a positive connotation? The sunny room did not have any lights on. She has a sunny disposition. Tomorrow wi
Which theme, common among writers of the romantic era, is most evident in the story?
What word best describes the tone of this excerpt from "The Fall of the House of Usher" by Edgar Allan Poe? I looked upon the scene before me—upon the mere hou
Active transport requires this,where passive transport does not Help
ella has 28 balls she needs 3 more how much does she have answer 31
A lever is used to lift a heavy rock. The mechanical advantage of the lever is 4 and the lever applies a force of 800 N to the rock. What is the force applied t
could someone help me with this asap thx