giovannie124 giovannie124
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of orange juice costs $5.50 per gallon. What is the cost per cup of orange juice? What is the cost per fluid ounce of orange juice? What is the cost per quart of orange juice?​

Respuesta :

201115715
201115715 201115715
  • 14-10-2020

Answer:

27.5

Step-by-step explanation:

5x5.50=27.5

Answer Link

Otras preguntas

Complete the list of five different integers so that they have a mean of −10. Explain how you found your answer. −10, 0, , −5, −15
Please help me solve this question
Which two parts of the passage are punctuated correctly? Here are some more questions I would like to ask Representative Weaver, If the driving age is raised to
There is a bag filled with 4 blue and 5 red marbles. A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and then it is not replaced. Another marble
what did GA lose due to the yazoo land fraud
What is hydrogenation
It is Monday, 0250 hours in Vancouver, Canada, and Monday, 2050 hours in Melbourne. By how many hours is Vancouver time behind Melbourne time?
what are the pros and cons of consequentialism?
Who are the Uighurs? How were they different from their neighbors?
what is 1 4/7 as a improper fraction