23leaton
23leaton 23leaton
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 6 pounds of apples cost $9, how much would 21 apples cost?​

Respuesta :

AngelaS828
AngelaS828 AngelaS828
  • 15-10-2020
31.5 dollars
Explanation:
You can do 6+6 3 time and that equals 27 dollars, and you have one more so 9 divided by 2 is 4.5 so if you add that you get 31.5
Answer Link

Otras preguntas

Try It #4 For the function f (x) = | 2x − 1 | − 3, find the values of x such that f(x) = 0.
Rewrite 4/10 : 1/25 as a unit rate
PLS HELP ITS URGENT I HAVE LIKE A COUPLE QUESTIONS LEFT IM STUCK ON THIS
Describe the transformations to the graph of y = x² to obtain y = -2 ( x + 5 )²- 3 .
Find the component of the set given
When using three letters to name an angle, the middle letter represents the ____.
mention one real life significance of the covalent bond.​
What is root -9 + root -12 written as a complex number in the form a + bi ?
Matthew gives a presentation to his interviewers. He is nervous, and he presumes that his nervousness is obvious to the interviewers. He fears that they would c
Which combined sentence contains a participial phrase? Soon it would be dark, and then the desert would lose its heat and become quite chilly. The trail wound t