Susan buys a bag of 14 tangerines for $3.78 find the unit price in dollars per tangerine if necessary round your answer to the nearest cent

Respuesta :

Answer:

0.27

Step-by-step explanation:

The total amount is 3.78 so to know cost of one you ➗ by 14

3.78/14=0.27

Answer:
for each tangerine it would have to be 0.27

Explanation:
all you will have to do to find the unit rate per tangerines is divide the price with the amount of tangerines there are ( $3.78/14) and that will get you your answer of 0.27