kvgui79mpv kvgui79mpv
  • 15-10-2020
  • Physics
contestada

If 7kg of onions costs 140 rupees then how much would we pay for 12kg of onions?

Respuesta :

joshuasheng823 joshuasheng823
  • 15-10-2020

Answer:

240 rupees

Explanation:

As 7 kg of onions costs 140 rupees, each kg costs 20 rupees, and 12x20=240 rupees.

Answer Link
therodaskids2020
therodaskids2020 therodaskids2020
  • 15-10-2020

Answer:  7kg = 140 Rupees. Now we had the cost of one onion is 20 Rupees. = 240 Rupees.

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PLEASE HELP ME IN THE QUESTION ALSO! because I didn't understand​
Gloria says the two expressions -2(3x-3) and -6x+1 are equivalent. Is She correct? Explain how you know.​
If you read 340 pages in 45 minutes how many pages do read in 1 minute
Armando this is for YOU SO HELP A SISSTER OUT
The Emancipation Proclamation was not a battle but is considered as one of the most important events why?
Use the quadratic formula to find the roots of x 2 + 2x − 7
ANSWER FAST NO LINKS OR BAD RANDOM ANSWER OR YOU WILL BE REPORTED! Thank you, marking brainliest!
Which of the following choices contributed to the other three a. Japan emphasized manufacturing and foreign trade b. Japan became more densely populated c. Ja
Why does Mr. Evil think that he will be able to tunnel from Snivley's grandmother's house to the Daily City back at some point in the future?