brennenjackson99 brennenjackson99
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

a store is having a sale on trail mix and jelly beans. for 3 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans the total cost is $21. for 6 pounds of trail mix and 2 pounds of jelly beans. the total cost $24 find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans

Respuesta :

emilybassett1970
emilybassett1970 emilybassett1970
  • 16-10-2020
The jelly beans cost $2.25 / pound
The trail mix costs $1.25 / pound
Answer Link

Otras preguntas

what’s the central angle??
Identify the range of the function shown in the graph. A. y is all real numbers. B. {-2,2} C. -2 < y < 2 D. Y > 0
Which pair of terms best describes a wooden table? biotic and nonliving biotic and living abiotic and nonliving abiotic and living
which statement from the speech is an image in the timeline?
Determine the measure of ∠C. answers: 1) 56° 2) 49.5° 3) 77.5° 4) 63.5°
Find the solution of the system of equations shown on the graph, Enter the correct answer
Explain two human rights violations which result from the eviction on people during the lockdown
Find the missing segment
The length of a rectangle is five times its width. If the area of the rectangle is 500 cm^2 find its perimeter.
is there a special gene in people with addictions​