picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

What is 607-568 rounded off to the nearest 100
What’s the correct sentence A. I believe it is un-American not to vote. B. I believe it is unAmerican not to vote.
3. when was the Declaration of Independence accepted by Congress?​
Which type of quantity is displacement? (scalar or vector)
Can someone help me with this question
Extra-credit HW page. Help please?​
I need help with this geometry homework.​
Whitch number sentence is true plz AWNSER quickly
write an algebraic expression for the pharse: 5 less than the product of 6 and n
why was 1970 constitution abrogated​