edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

what is a function in math​
Answer please easy question​
What are some of the marine corps customs and courtesies and how can they be applied to your everyday lives?
Find the area of a triangle with a base length of 3 units and a height of 4 units. 3 square units 6 square units 7 square units 8 square units
Find an equation for the line with y-intercept: (0,2) and has a slope 1/2
What is one of Johnny’s strengths in the outsiders
How many 1/4 cup serving are in 7/8 cups of brown sugar​
Anoche me quedé en casa de Ana y en el sofá. O A. dormia O B. dormi O C. duerme nn duermo PREVIOUS
A weightlifter lifts a set of weights a distance of 2.00 m. If the weights have a mass of 60.0 kg and are pushed vertically upward at a constant speed, how muc
Justin and Brayden are 132 miles apart, traveling towards each other. If Brayden travels 14 mph and Justin travels 8 mph how long until they meet?