Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

I need help on this one thanks!!
What type of character is Scrooge? Is he round, flat, or complex? Explain your answer.
what is the difference between natural and human sciences?​
A birthday party has 12 children and 17 balloons. If the ratio is 12 to 17, the rate can be expressed as 12 chilren ____ 17 balloons ?
Use the figure below to determine the length of sides b and c. options: b = 5√3, c = 10 b =10, c = 5√3 b = 5√2, c = 10√3 b = 5, c = 10√2Please hel
A number of economists link bubbles and financial crises in Japan and Asia to defects in corporate governance and arrangements of "crony capitalism" in which fa
regression model involving 4 independent variables and a sample of 15 observations resulted in the following sum of squares. SSR = 165 SSE = 60 The multiple coe
What is the relationship between energy and the speed of light?
How did technology aid the cause of Protestant reformers? by improving the movement of people and goods by speeding up the construction of churches and monaster
You plan to survey people to see what percent own their home and what percent rent. Which survey is most likely to give you a random sample?