samuelakowuah62
samuelakowuah62 samuelakowuah62
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Unit Rate

1.) $2.50 for every 2 pounds

2.) 90 miles in 3 hours

Respuesta :

Dybala1712
Dybala1712 Dybala1712
  • 12-11-2020

Answer:

1) 1.25

2) 30 mph

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In a gym class, there are 13 people on a team. How many ways are there to assign 10 players to take the field?
what are the two types of digestion, describe each?
Which of the following correctly describes the energy relationship between first level consumers and second level consumers in this ecosystem? A. Second level c
18.07 to the nearest whole number
Why do you think teenagers experiment with drugs? What do they stand to gain from using harmful substances? What do they stand to lose from these harmful substa
What's the definition
How many grams are in 6.02 x 10^23 molecules of glucose C6H12O6?
The members of the student council are selling raffle tickets. The school decides that the top three raffle ticket sellers will share a portion of the profits.
Every afternoon before Dylan leaves for debate practice, he eats a bag of pretzels and drinks a sports drink. In the evening after he finishes his homework, he
An person is free from mental illness, has a desire to try new things, and high self esteem