rachelmendoza112
rachelmendoza112 rachelmendoza112
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

If two gallons of gas cost $5.40, how many gallons can be purchased for $13.50?

Respuesta :

Whitewalter
Whitewalter Whitewalter
  • 13-11-2020

Answer:

5 gallons because 13.5 divided by 5.4 is 2. 5 so times 2 so 5

Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2020

Answer:

5 gallons.

Step-by-step explanation:

two gallons=$5.40

? gallons=$13.50

you cross multiply

2 × $13.50÷$5.40

27÷5.40=5 gallons

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in each case:
UV has endpoints at U(8, 2) and V(8,0). Find the midpoint M of UV. Write the coordinates as decimals or integers.
Help, please, I’m so confused
Find the slope and the y-intercept of the following equation y = - x/3 - 4
measure the mass of 1 gram of sand
How do you think fossils help us learn about Earth's past
The nurse is admitting a military veteran to the unit following an amputation of the lower extremity. Which of the following statements by the nurse would suppl
I am in 9th grade,if you have 889,865x999,786 what doe it equal also yes i am not in virtual school and teacher will not let me use a calculatar
one third of one seventh of a land is sold for RS. 30000.What is the value of land? ​
2. Part A: What does the word "haunt" most closely mean in paragraph 20? A: a place where a specific group of people used to stay B : a large amount of weapon