caleighabarnes
caleighabarnes caleighabarnes
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $6 and 4 candy bars. If you spent a total of $14, how much did each candy bar cost?

Respuesta :

rinnyboi rinnyboi
  • 13-11-2020

Answer:

2$

Step-by-step explanation:

first you need to subtract the cost of the magazine from the total. now you have 8$ left, divide this by the number of candy bars, 4, and you get 2$.

don't forget to add the dollar sign, it might save you points

Answer Link

Otras preguntas

someone do number 10 i cant do it
Why Do Onions Make You Cry? Even better, know how to prevent the tears.
how does social media affect you and society?
answer the question below. Type your response in the space provided What is the height of the cylinder in the diagram? Round your answer to the nearest whole V
When a farmer breeds only his or her best livestock, the process involved is:.
how to to say please in french
What were the two opposing sides of the war called
Where did the asteroid that killed the dinosaurs land.
What polygon is shown?
When output is above the full employment level of real gdp, the federal reserve banks should.