marcela92819 marcela92819
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of candy is proportional to the weight of the candy. If 9 ounces of candy costs $1.80, how much will 30 ounces cost?

Respuesta :

vunnisavu2023 vunnisavu2023
  • 13-11-2020

Answer:

$2.70

Step-by-step explanation:

9 x 20 = 180

9 x 30 = 270

hope it helped

Answer Link

Otras preguntas

What is 409,614 rounded to the nearest thousand
3/4(n+3)=9 how do I find n
What is the source of energy for many processes of earths surface. Explain .
10/3 as a mixed number
what forced the king to call a meeting of the estate general?a.the kings efforts to tax the Second estateb.the kings plan to increase government debtc. the outr
four less than half of a number is 17. find the number
fats are made of an alcohol called ?
If a ball is rolling at a velocity of 1.5 m/sec and has a momentum of 10.0 kg·m/sec, what is the mass of the  ball?
Erganze die Personalpronomen im Akkusativ und Dativ.Peters Oma istErganze die Personalpronomen im Akkusativ und Dativ.Peters Oma ist eine liebe Frau1.Peter möch
two decimal places for 28.4593