charlixoxo
charlixoxo charlixoxo
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find unit rate for 14 for 2.99

Respuesta :

h4388311
h4388311 h4388311
  • 14-11-2020

Answer: Okay so let's try to find the amount of money needed to buy 1 lb. Therefore, let's divide the fraction by 14.

Then we'll divide both the numerator and denominator by 14.

÷

Then we simplify and get:

14÷14=1     2.99÷14=.2135   We can round that to .21

The unit rate for each pound would be 1:.21

I don't know if that helped, but yeah. :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The mass of the earth is 5.98 X 1024 kg and the radius of the earth is 6370km. Use this to find the acceleration due to gravity near the surface of the earth. (
Determine which ordered pair is a solution of (y=x2+3) . (–3, 10), (2, 8), (3, 12), (5, 22) y=x2+3
Mis tíos usan la mesa _____ y mis primitos usan la mesita _____.
describe how you can regroup when you find the sums of 64 + 43
which type of information is pseudoscience based on?
Twice the difference of a number and four is less than the sum of the number and five
the tens digit of a 2 digit number is twice the units digit. The sum of the digits is 12. Find the original number
true or false Opaque materials always appear to be white.
What energy source is also the only source of energy that the brain can use?
Eugene wants to buy jeans at a store that is giving $10 off everything. The tag on the jeans is marked 50% off. The original price is 49.98