barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

When the 15th Amendment was passed following the Civil War, which of these groups benefitted MOST? A) women B) young people Eliminate C) Asian Americans D) A
the sum of two consecutive odd integers is at least 84. find the least possible pair of integers. A. n+n+2>84 B. n+n+2≥84 C. n+n+1>84 D. n+n+1≥84 Please h
helpplzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
what does S.D.S stand for?
When is di- used in the name of a hydrocarbon? when the main chain contains two carbon atoms when there are two different substituents when there are two main
I hate doing these plz help
I need help with this
Food travels directly from the stomach to the
0.71 g Cu equals how many moles
Why are engineering practices that are known to be more earthquake-safe often not used?