12366 12366
  • 13-10-2016
  • Mathematics
contestada

David earned gross pay of $160 for one week. he worked 20 hours. what is his hourly wage? $8, $10, $16

Respuesta :

25javila 25javila
  • 13-10-2016
The answer would be $8. 20hrs divided into $160=$8
Answer Link
7yc9davjpy
7yc9davjpy 7yc9davjpy
  • 22-01-2021

Answer:

The answer would be $8. 20hrs divided into $160=$8

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

whent did industrial revolution happened?
The minimum fine for driving in excess of the speed limit is $25. An additional $6 is added to the minimum fine for each mile per hour (mph) in excess of the spee
What process happens in the mitochondria.. ??
RATIO HELP PLEASE1. mrs perry shares out 20 biscuits between gemma and zak in the ratio 1:4. how many biscuits do they both get? 2. mr castle shares out 80 marb
There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?
what should i draw for collage
what does mrs gren mean??????????
When written in symbols, “the product ofr and s, raisedto the fourth power,” is represented as:
1. mrs perry shares out 20 biscuits between gemma and zak in the ratio 1:4. how many biscuits do they both get? 2. mr castle shares out 80 marbles beween emily
HOW MANY SQUARE NUMBERS IN A PACK OF 52 CARDS