quinlanspence5 quinlanspence5
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 10 cans of soup for $6. How much would you pay for 35 cans?

Respuesta :

grayflames42
grayflames42 grayflames42
  • 11-12-2020

Answer:

$58.45

Step-by-step explanation:

10/6= 1.67

One can cost $1.67

1.67*35= $58.45

Thirty-five cans cost $58.45

Hope this helps. Have a great day. May it be filled with joy and happiness.

Answer Link

Otras preguntas

McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y
find the area of a circle with a diameter of 22 inches?
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y
what do you call two ratios that have the same value
The sum of two numbers is 95, and their difference is 61. What are the two numbers?
is it true or false that after the american revolution conflicts in the northwest territory erupted between remaining british soldiers and native americans
Geoffrey ate  2/3 of a mini pizza. Claire ate 1 3/4  times as much pizza as Geoffrey.  How many mini pizzas did Claire eat? Express your answer in simplest form
what do you call two ratios that have the same value