Pubgpro123456
Pubgpro123456 Pubgpro123456
  • 14-12-2020
  • Computers and Technology
contestada

Unitary method question 1) If the cost of 32 copies is Rs 960, how much more cost is of 3 dozen copies ?​

Respuesta :

ari1461
ari1461 ari1461
  • 14-12-2020

Answer:

the cost of 3 dozen copies is Rs 1080.

Explanation:

32 copies =Rs 960

1 copy =Rs 960÷32

= Rs 30

3 dozen = 3 × 12. =36

36 copies = 36 × 30

= Rs 1080

Answer Link

Otras preguntas

Victory Company uses weighted-average process costing to account for its production costs. Conversion cost is added evenly throughout the process. Direct materi
‘A large colony of mice lived in a house that was the enemy wasn't think that chat even at night it was not safe for the mice to come out of the walls in search
1. Newton's 1st Law: A skydiver opened their parachute and now experiences a force of gravity of -450 N (down) and a force of air resistance of +450N (up)
Use soil in a sentence.
find the unit rate $122 in 8 hours
can u help me with this page?​
write the equation of thr parabola in vertex form. vertex (1,1) point (2,-4)​
Choose a true statement. g(x) is not a function because f(x) is not a function. O g(x) is not a function because f(x) is not one- to-one. O g(x) is a function b
3. How does the author's use of the phrase "mental snowstorm” contribute to the poem (Line 285 )?
Which courses might a mechanical engineer take in college