Nyleda15
Nyleda15 Nyleda15
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.

The 3-pound bags of oranges cost $4.

The 8-pound bags of oranges for $9.

Which oranges cost less per pound?

Respuesta :

butterflygirl00996
butterflygirl00996 butterflygirl00996
  • 12-01-2021

Answer:

the 3. pound bag for $4 is less.

Step-by-step explanation:

the three puns bag one is only $0.75 per pound while the 8 pound one is $0.88 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Exploring the Orbits of Dwarf Planets Use the information from the article to answer the question. Dwarf Planet Which statements apply to the orbits of dwarf pl
Describe the legal action against Alexander McSween and the violence that followed.
Human activities, like burning fossil fuels and deforestation, have greatly contributed to global warming. In this discussion assessment, you will go on a trip
A basketball team needs to score more than 694 total points this season to set a new record. The team has already scored 174 points and it averages 65 points p
if 3x > or = 2x+5 then what is 3x-10 > or = 2x -__
I need help with this problem
3/4 picked apples. If 120 students picked apples, how many picked bananas
ANSWER FOR 30 POINTS!
Which two sentences best express the main ideas of the passage?
solve 2(L) + 3(4L) = 990.50