pooterdooters2686 pooterdooters2686
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If Rib-eye steaks are on sale for $8.52 per pound. Ms. Markum bought a 0.9-pound steak. How much did the steak cost?

Respuesta :

JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 14-01-2021

Answer: The steak costs $ 7.67.

Step-by-step explanation:

Given: Cost per pound of Rib-eye steaks = $8.52

Ms. Markum bought a 0.9-pound steak.

To find :  cost of 0.9 pound steak =

Then cost of 0.9 pound steak = 0.9 x (Cost per pound of Rib-eye steaks )

= $ (0.9  x 8.52)

= $7.668 ≈  $ 7.67

Hence, the steak costs $ 7.67.

Answer Link

Otras preguntas

Use the article titled "What Matters Most on a Social Network, Quality or Quantity?" to answer the question. Which reason best supports the author's position th
-x/3+8=19 Show work Solve for x
How were france and spain affected by the war at sea
Chapter 7: My EarthWrite an essay on the topic "My Earth".​
Which of these statements is an example of a pun? Capulet: "Death is my son-in-law, Death is my heir." (Act 4, Scene 5, line 40) Mercutio: "Ask for me tomorrow
Record each of the equations in slope intercept form ( y=Mx+b)
Limpiamos Fill in the blanks Activity Completa. Everyone has a chore to do in Puerto Rico. Complete each sentence with the correct form of the verb limpiar.
Help me with this ill give the brainiest ( please don't answer with random answers or from the question please answer if you know )
PLEASE HELP ME! :(………..
Find the mean,median,mode, and range 84,96,72,77,91