Personwhoshipsennard
Personwhoshipsennard Personwhoshipsennard
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 cartons of fresh cream is 5.76. What is the cost of 13 such Cartons?

Respuesta :

fxmoussii fxmoussii
  • 13-01-2021

Answer:

18.72

Step-by-step explanation:

cost of four cartons = $ 5.76

cost of one carton = $ 5.76/4

cost of 13 cartons= $ 5.76/4× 13

=$ 18.72

Answer Link
Oofor
Oofor Oofor
  • 13-01-2021

Step-by-step explanation:

Cost of four cartons: 5.76

Cost of one carton: 5.76/4 times 13.

Cost of 13 cartons: 5.76/4 times 13 = 18.72

Answer Link

Otras preguntas

admire throw BASE PAST PAST PARTICIPLE​
Higher-order Thinking Skills 3. Why do the nerves form a network all over the body?
Representa la estructura de Lewis para las siguientes sustancias CH4, CO2, MGO, LIBE
For a health care provider to comply with the Transaction and Code Set Rule, they must____________
of this plot. Find the area of the rectangle of length and breadth are 16 m and 12 m.​
A good internal control system would require that the employee who handles cash must not be involved in: Multiple Choice Hiring decisions. The accounts payable
Help I got it wrong two times
DATUK168 : RTP POLA GACOR HANYA DI DATUK 168 REKOMENDASI DARI INFINI88 !!!
Which of the following involves the possibility of a permucosal BBP exposure?a) Eating contaminated foodb) Respiratory dropletsc) Needlestick injuryd) Sun expos
Could you please help me with the incremental quotient? I was wondering if it needs to be done today. Thank you.