i6v63rtm7b i6v63rtm7b
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

9 dollars for 3 cans of tuna *

Respuesta :

manman5796
manman5796 manman5796
  • 13-01-2021

Answer:

3 dollars for each can of tuna

Step-by-step explanation:

9-3=6

6-3=3

3-3=0

Answer Link
jewlia06 jewlia06
  • 13-01-2021
divide the amount of money by each can, 9 divided by 3 = 3, so $3 per can

hope that’s what you were looking for
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP. I WILL GIVE 50 POINTS!!You're having a bad day! You just want a minute to yourself, so you walk to your room. You turn on the light. You see a ball
Which one of the following is a characteristic of a metal? A. Changes the color of litmus paper to red B. Conducts heat readily C. Becomes negative when combin
Marianne has 5/8 pound of peas. She cooks 2/3 of those peas for 5 people. if each person is served an equal amount, how much peas did each person get?
The Pacific Ring of Fire is an area prone to _____. flooding droughts blizzards earthquakes
A sentence that expresses a complete thought and has one subject and one predicate is a _____. simple sentence fragment dependent clause prepositional phrase
A keyboard that costs $475 is marked down 15% for sale what is the reduced price of the keyboard
The amount of heat energy required to raise the temperature of a unit mass of a material one degree is A. absolute zero. B. a Joule. C. its heat capacity. D. a
What does this equal? 3y=4
Explain how you can use mental math to compare 7 pounds to 120 ounces.
What is the ratio 6 ft to 4 yd in a fraction in simplest form