geniusflash08 geniusflash08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos buys 6 cupcakes for $1.20. How much does it cost for 1 cupcake? How much for 10 cupcakes?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 13-01-2021

Answer:

$0.20 per cupcake

Step-by-step explanation:

~Divide

1.2 / 6 = 0.2

Best of Luck!

Answer Link
mekaiferguson mekaiferguson
  • 13-01-2021
For 10 cupcakes it’s $2 and for 1 it’s $0.20.
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct text in the passage.The concern with getting daughters married into good families pervades Jane Austen's Pride and Prejudice and forms a larg
(7) (NOTE: the source documents are re-numbered) Do not close off the journals, narrations are not required for the General Journal. The following transactions
Consider the trial in which the ramp is at a 20 angle with the horizontal. The surface of the ramp has been replaced with a surface in which frictional forces a
5. It takes Tom 3 hours less time to paint a fence than it takes Larry. Working together, they canpaint the fence in 2 hours. How many hours would it take each
What distinction can you make between physicians/healthcare providers working in a fee-for-service system and a value-based care system?
Make a first person essay about Caligula
Balancear por oxido-reduccion la siguiente ecuación Na2S2O3 + H₂O₂ --->Na₂SO₄ + H₂SO₄ + H₂O
Select the correct images. Which circuits correctly show Ohm's law? 25V 56V 5A 7A w ww 5 ohm 18V 8 ohm T20v 6A 5A ww 4 ohm 4 ohm
The surface area of this shape: 1cm,5cm,2cm,3cm,4cm
Which of the following is a property of binomial distributions?