artucal524
artucal524 artucal524
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Muffins sell 3 for $1.25. About how much will a dozen cost?

Respuesta :

staceydawson07
staceydawson07 staceydawson07
  • 14-01-2021

Answer:

$5?

Step-by-step explanation:

3 x 4=12

12 is a dosen

1.25 x 4=5

Answer Link
yummcookies
yummcookies yummcookies
  • 14-01-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

About $5 because there is 12 in a dozen, and since your selling three muffins for $1.25, you multiple 1.25 x 4. Then you get $5 as your answer.

Answer Link

Otras preguntas

estimate the square root of 83 to the nearest whole number.
1.09 g/mL to lbs/gal
solve for x .... -5x = -10
he decline in U.S. manufacturing was balanced by all of the following, except a. technology. c. computers. b. pharmaceuticals. d. agriculture.
If a Roadrunner ran 80 miles and 4 hours, how long will it take the Roadrunner to run 60 miles? Explain or show how you determined this.
what is the word that means to squeeze a gas into smaller space Solubility Relative Volume
A 0.5 kg ball moves in a circle that is 0.4 m in radius at a speed of 4.0 m/s. Calculate its centripetal acceleration. (40 m/s2).
What are some of the basic principles of free enterprise?
navigator for whom the americas are named
-1-{6-[4+(-7+8)-5]-2}