lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost four times as much as oranges per pound. Apples are $2.80 per pound. How much do oranges cost per pound? *
$11.20
$1.20
$0.70
$1.70

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

Apples cost four times as much as oranges per pound.

If the cost of orange =x

then, cost of apples =4x

But,

the costs of apples =2.80$

So,4x=2.80

[tex]\tt{ x=\dfrac{2.80}{4} }[/tex] ⠀

[tex]\tt{ x=0.70\$ }[/tex] ⠀

so,oranges costs for per pound =0.70$

Answer Link

Otras preguntas

What is the inverse of the function f(x) = 2x – 10? h(x) = 2x – 5 h(x) = 2x + 5 h(x) = one-halfx – 5 h(x) = one-halfx + 5
Evaluate the expression when p = 10: −|−3p| A. -30 B. -7 C.7 D. 30
manny swam x laps at the pool on monday. on tuesday he swam 6 laps more than what he swam on monday. how many laps did he swim on tuesday? how many laps did he
I need help with this, and if you can a little explanation
If heavy exercise produces lots of co2 in the body, will the blood become more acid or more basic?.
The table shows the approximate population and land area for several states. Order the states from least population density (top) to greatest population density
can some please help!!!!!!!!!!!!!!!
Bill and Ted plan to buy a ps4 for $299.00. Games for the system cost $60 each. They plan to buy one console to share. If bill and Ted buy 1 console and 3 games
In a lab, four balls have the same velocities but different masses. A 4 column table with 4 rows. Column 1 is labeled Object with entries Ball A, Ball B, Ball C
In which division of the nervous system would you find the sensory neurons?