isabella4086 isabella4086
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

On the first day, you pay $5 for 2 boxes of popcorn.
The next day you pay $7.50 for 3 boxes. Are the ratios
equivalant.

Respuesta :

savannahalghazali
savannahalghazali savannahalghazali
  • 14-01-2021

Answer:

10 5

Step-by-step explanation:

Answer Link
nermay7
nermay7 nermay7
  • 14-01-2021

Answer:  Yes

Step-by-step explanation:

First find the unit rate by find the cost per box.

To find the cost per post you will divide the cost by the number of boxes.

5/ 2 = 2.5

7.50/ 3  = 2.5  

2.5  is indeed equal to 2.5 so they are equivalent.

Answer Link

Otras preguntas

One example of how george washington became involved with foreign affairs.
NO LINKS!!!HELP me with this problem. ​
Mia: Hey, Steve. You'll never guess what I Saw (see) last night. (you I see)? Steve: What Mia: A UFO! I wake (wake) up at about two in the morning, and I (not c
What was the effect of the Jewish diaspora? OA. The Jewish people regained their homeland. B. The Jewish people in Judaea were all killed. C. The Jewish people
write an equation of the line below​
Which of the following financial documents would most likely be stored in a safe-deposit box?
which molecule is the source of the basic material used for the production of glucose in the calvin cycle
Solve for X please show work and or formula
Help please + need explanation
In what part of the Plot does the author describe the setting? A. Exposition B. Falling Action C. Rising Action