iforgotmyemail121
iforgotmyemail121 iforgotmyemail121
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of almonds = $1.40 per ounces

Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

Cost of 2.4 ounces = $3.36

Hence,

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Answer Link

Otras preguntas

If Ф ∈ (0, pi/2) and tan(pi cosФ) = cot(pi sinФ), then cos(Ф- pi/4) is equal to?\
Has anyone here gone to NYU steinhardt? If so, do you have any advice on getting accepted?
Solve the following word problems:​
I need help with this​
Do you happen to know the answer to this question,also can you explain your reasoning please.
An object elongates from a length of 45 cm to a length of 55 cm. The percent strain is 41% 22% 122% 82% 18% 36%
How did the Federal government help/did not help in the change for African - Americans
the covalent bond with the greatest polarity would form in which of the atom pairs below? A. Br - Br B. S - O C. C - P D. C - O E. B - O
In cell K8, create a formula using the SUM function that calculates the total of range D17:D20 and subtracts it from the value in J8
Which of the following is the best way for the care team to communicate? O plan a care team meeting write a note for the family talk to the nurse call the docto