carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

Double clicking a word selects the entire word?
Which sentence is incorrect? options: 1) Ella es muy cómica. 2) Tú eres americana. 3) Él son de Cuba. 4) Nosotros somos amigos.
When a molecule of nad+ gains a hydrogen atom, the molecule becomes reduced. a. True b. False?
english question down below
Which statement best explains why time of day can be a factor that affects flexibility A. Circadian rhythm influences body temperature. B. Coordination skills
please show me how to order 0.2, 0.1, -0.5, -0.25, 0.3 from least to greatest
choose the most logical answer for this question ? donde esta la computadora? A.La computadora esta en el reloj. B.La computadora en La papelera. C.La comp
Edward titchener is to structuralism as william james is to ________. a. cognitive neuroscience b. functionalism c. behaviorism d. humanistic psychology
In 1976, a historian is writing a book analyzing the causes of the American Revolution, which was fought 200 years earlier. Which of the following resources wou
Name the four levels of structure of proteins and explain what each level is responsible for adding to the protein structure.