tmarii
tmarii tmarii
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jerilyn picked 40 apples in 5 minutes. What is the unit rate?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 11-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Total apples = 40

Time = 5 min

Unit rate = 40 ÷ 5 = 8 apples per min

Answer Link
klswan0606
klswan0606 klswan0606
  • 11-02-2021

Answer:

You can conclude that the per apple price unit rate is $0.60/1.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When did Chinese troops enter the war in Korea?
delete this question brainly
During a self-exam, Christiane finds the growth on her skin that has been annoying her for a few weeks now. It's itchy, hurts to touch, and if she scratches it,
Drag the conclusion that can be made from the information in the excerpt into the box. A : Pedro asks Megan for five pink stones in exchange for his blue stone
Which sentence is punctuated correctly? It feels fantastic to spend time outdoors exploring nature, yes? Marcus and Amir, really played well in last night’s soc
Please help in these i need them
What is another name for green algae?A. fernsB. ChlorophytaC. bryophytesD. hornworts
How do classify species into taxa? A. They look at where the species are found on Earth. B. They compare the traits that species have. C. They ask distant ances
My three cars can travel the same distance on a tank of gas
4. 2/3 of the students in Sarah’s class are boys. Of the boys, 13 of them wear glasses. What fraction of the students are boys that wear glasses? Choose the mod