iiDexAlot iiDexAlot
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

4.4 pounds of sugar for $2.35 or 10
pounds of sugar for $4.99

Respuesta :

gre77536
gre77536 gre77536
  • 11-02-2021

4.4 pounds $2.35 = $.53 per pound

10 pound $4.99 = $ .49 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Amy's yearly salary is given by the equation y = 25,000 + 700x, where x is the number of years since 2007 and y is her salary in dollars. What has been her year
A____ has a coil of wire that rotates between two magnets and as the coil rotates an electric current is created.
Winds are caused by differences in a.precipitation b.humidity c.air pressure d.turbulance
Which sentence from the article: Rights for Students from newsela BEST supports the idea that more public schools are requiring students to wear uniforms? a.
Why judicial killings happening in our county
Select ALL of the following scenarios that can be modeled by the equation 3t−6=17 . Three friends bought 17 pairs of socks. Each friend spent $6. Bethany has si
Find the length of the hypotenuse in the right triangle, if one leg is 15 and the other leg is 8
my teacher wants to know what is a polis
a good speech to say in front of school on how to strive for excellence
This is a type of motion that exists for object traveling in only one direction