mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

You bought two new cds with the last $30 in your checking account, and your next payday is on monday. what is the opportunity cost of these cds?
Match each detail from the poem to the appropriate theme.
What is the highest temperature allowed for cold holding tuna salad quizlet?
Which best summarizes the social contract outlined in the preamble to the Declaration of Independence government has th?
Explain the Uses of satellite photograph in meteorological studies​
When derivative classifying a document one must carefully analyze the material they classify?
Which statement would be MOST important to include in a summary of the section "Karl Marx"? Marx theorized that capitalists would try to get more work from peop
In a species of yeast, a new individual develops as an outgrowth on a parent, which then separates from the parent once it has matured. What type of reproductio
What is the molar mass of a gas if 16.0 l of the gas has a mass of 19.0 g at 765 torr and 20.0 °C? a. 28.3 g b. 0.0352 g c. 1.94 g d. 26.8 g
-3(2x-9)=3(16-x) por favor