malfunction20
malfunction20 malfunction20
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

cochranjay
cochranjay cochranjay
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Answer Link

Otras preguntas

I need help as soon as possible
When you hear a siren or see an emergency vehicle coming up behind you, you should?
Giovanni Battista Tiepolo was known for his _______ in the rococo style
If you know the maximum index of a string, what can you say about the maximum length of the string?
What is the y-intercept of the quadratic function f(x) = (x – 8)(x + 3)? A:(8,0) B:(0,3) C:(0,–24) D:(–5,0) PLZ ANSWER ASAP
please help need to finish fast pt2
what is the equation of the line that is perpendicular to y=7/9x+15 and goes through the point (-1,2)
studies show that the ocean surface temperature is increasing which of the following is a possible consequences
Which of the following excerpts from the poem "To One in Paradise" invokes Gothic elements of the supernatural world or afterlife? A. "For love to titled age a
NEED HELP ASAP 7 questions Question 1(Multiple Choice Worth 5 points) (MC) Which of the following has correct punctuation and capitalization? She asked, “What