scalfasher scalfasher
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of grapes cost 6 dollars. how many pounds of grapes cost 1 dollar? ​

Respuesta :

bakersammy064
bakersammy064 bakersammy064
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pounds = $6

x pounds =  $1

6x=2

x=1/3 pounds

Answer Link
cfro4228
cfro4228 cfro4228
  • 15-02-2021

Answer:

.5 is your answer

Step-by-step explanation:

Hope this is correct Brainly please. Please let me know if I'm wrong thank you.

Answer Link

Otras preguntas

Consider this image. The food pyramid. Which type of multimedia presentation would this image best enhance? an informative presentation about how to read food l
giving brainiest! 2-1/4 teaspoons how much? please helppp!! (Like is it two 1/4 teaspoons or is it 2 and 1/4 teaspoons)
How did the Crusades contribute to the fall of the Byzantine empire? Hurry 10 points
How does the second half of "History in the Making" contribute to the development of the theme that when people collaborate, great things can be accomplished? b
????????????????????
How does peripheral vasoconstriction maintain homeostasis?.
1. How would you expect the taste and texture of Peter Reinhart's loaf of bread to be different from a quick bread? Why? 2. Peter says that healthy foods like w
HELP ASAP I need this done now!
Many of your cleaning supplies may pose chemical hazards to your food-service operation if not used and stored correctly. True False
What is the probability of rolling a number less than six on a number cube?