knunderwood3 knunderwood3
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the market you can buy 6 bags of apples for $25. At the orchard you can get 8 bags of apples for $35. Which is the better deal?

Respuesta :

azdoodleazzy azdoodleazzy
  • 16-02-2021

Answer:

8 bags at the orchard

Step-by-step explanation:

6/25 = .24

8/35 = .22

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 16-02-2021

Answer:

6 bags for $25

Step-by-step explanation:

25/6 = 4.16666666667 = $4.17 per bag

35/8 = 4.375 = $4.37 per bag

Answer Link

Otras preguntas

round 17.64 to the nearest whole number
Chromium has the atomic number 24. How many electrons does a chromium atom need to receive from other atoms to satisfy the octet rule?
Mythological stories often illustrate ___ events in nature such as birth, life, and death. A. cavernous B. circuitous C. cyclic D. rotund
Do artists need empathy and knowledge to create great art?
Benjamin completes 1/4 lap of a cycling track in 1/2 hour. What is Benjamin's cycling rate per hour?
what cultural traditions emerged at the heian court?
how did the constitution address the weaknesses in the articles of confederation
find partial fraction decomposition of 3X^2 -31X -25 divided by (x+1)(x^2-7x-8)
A traditional economy is characterized by the what of goods in which two people trade their possessions with each other
What does "sensory details" mean?